Klíšťata se probouzí
Pozor na klíšťata: Aktivita už naplno začala!
S příchodem jara a teplejších dnů se zvyšuje aktivita klíšťat, která mohou přenášet závažná onemocnění, jako je klíšťová encefalitida a lymská borelióza.
V České republice, která dlouhodobě patří mezi země s nejvyšším výskytem klíšťové encefalitidy v Evropě, je prevence klíčová.
Vzhledem k mírné zimě a brzkému oteplení je aktivita klíšťat v roce 2025 vysoká už od konce března. Co to znamená pro nás? Jak se tedy účinně chránit?
Poliklinika IPP provozuje specializovaná zdravotnická zařízení v centru Prahy. Klientům poskytuje komplexní ambulatní péči moderně vybavených ordinacích. Zdravotní služby ve všech zařízeních Polikliniky jsou hrazeny ze zdravotního pojištění. Nadstandardní služby jsou hrazeny dle aktuálního ceníku.
Kde na ně narazíte?
Klíšťata začínají být aktivní už na jaře, jakmile teplota překročí 5 °C. Naplno se probouzejí asi týden nebo dva po posledních zimních mrazech a nejvíce jsou aktivní mezi dubnem a říjnem.
Klíšťata se vyskytují nejen v lesích, ale i v parcích, zahradách a na neposekaných loukách. Nejraději mají vlhké a stinné prostředí s vysokou trávou. Mohou se k vám ale dostat i skrze srst domácích mazlíčků.
Proč jsou nebezpečná?
Klišťata přenášejí nebezpečné infekce. Nejznámější jsou:
- Lymská borelióza
Bakteriální onemocnění, které se často projevuje červenou skvrnou (tzv. erythema migrans) v místě přisátí. Pokud není včas léčena antibiotiky, může způsobit vážné komplikace - postižení kloubů, nervového systému nebo srdce.
- Klíšťová encefalitida
Virové onemocnění centrálního nervového systému, jehož průběh může být velmi vážný a a zanechat trvalé následky. Neexistuje an ni žádná cílená léčba - léčí se pouze příznaky. Nejlepší ochranou je očkování, které je dostupné dětem i dospělým.
V roce 2024 bylo v ČR evidováno více než 4 000 případů boreliózy a přes 1 000 případů encefalitidy. I letos se očekávají podobná čísla - zejména kvůli příznivým klimatickým podmínkám pro klíšťata.
KLÍŠTĚ JAKO PŘENAŠEČ
Borelióza a klíšťová encefalitida jsou dvě odlišné nemoci, které přenášejí klíšťata, ale v mnoha aspektech se liší.
Hlavní rozdíl je v původci - boreliózu způsobují bakterie, zatímco je klišťová encefalitida je virové onemocnění.
Boreliózu je možné úspěšně léčit antibiotiky, kdežto na klíšťovou encefalitidu neexistuje specifická léčba, a nejúčinnější ochranou je očkování.
Klíšťová encefalitida: Rizika a důsledky
Klíšťová encefalitida je virové onemocnění postihující centrální nervový systém. Průběh nemoci bývá dvoufázový:
- FÁZE:
Příznaky podobné chřipce - horečka, bolesti hlavy, svalů a kloubů.
- FÁZE:
Postižení mozku a mozkových blan, projevující se silnými bolestmi hlavy, zvracením, poruchami hybnosti a v těžkých případech i ztrátou vědomí.
U starších osob a jedinců s oslabenou imunitou je riziko trvalých následků vyšší. Proto je důležité nepodceňovat prevenci.
Aktuální doporučení
Hygienické stanice i meteorologové varují, že aktivita klíšťat je momentálně vysoká až velmi vysoká, a to i ve středních a nižších polohách.
Doporučuje se vyhýbat se neposekaným trávníkům, nepiknikovat v porostech a chránit se vhodně už při kratších výletech.
Očkování: Nejlepší prevence
Nejúčinnější ochranou proti klíšťové encefalitidě je očkování. To probíhá ve třech dávkách:
- První dávka: Lze aplikovat kdykoliv během zimních měsíců.
- Druhá dávka: Obvykle 1-3 měsíce po první dávce.
- Třetí dávka: Po 5-12 měsících od druhé dávky.
Ochrana nastupuje již po druhé dávce. První přeočkování se doporučuje po třech letech, další pak v intervalu 3 až 5 let. Očkování je vhodné pro dospělé i děti od jednoho roku věku.
Aktuální informace pro rok 2025
- Osoby nad 50 let: Od 1. dubna 2022 je očkování proti klíšťové encefalitidě pro tuto věkovou skupinu plně hrazeno ze zdravotního pojištění.
- Ostatní věkové skupiny: Většina zdravotních pojišťoven přispívá na očkování v rámci preventivních programů. Doporučujeme informovat se u své pojišťovny o aktuálních možnostech příspěvků.
Další preventivní opatření
Kromě očkování lze riziko nákazy snížit dodržováním následujících opatření:
- Vhodné oblečení:
Při pobytu v přírodě noste světlé, dlouhé rukávy a kalhoty z hladké látky. Kalhoty zastrčte do ponožek.
- Repelenty:
Používejte repelenty s účinnými látkami, jako je DEET nebo icaridin.
- Kontrola těla:
Po návratu z přírody důkladně prohlédněte celé tělo.
- Rychlé odstranění klíštěte:
Pokud objevíte přisáté klíště, co nejdříve ho odstraňte pomocí pinzety nebo speciální karty. Místo přisátí dezinfikujte.
KONTAKT A OBJEDNÁNÍ
Pro objednání na vyšetření nás kontaktujte na telefonním čísle +420 241 241 241 nebo e-mailem na info@poliklinikaipp.cz. Těšíme se na vaši návštěvu v naší nové ordinaci v Blanické ulici.
Pečujte o své zdraví s Poliklinikou IPP - jsme tu pro vás!
Chcete, aby vám nic neuteklo? Tak nás sledujte i na našich sociálních sítích, podobně zajímavých článků bude přibývat ☺️