Je to mrňavé, hnědočerné a má to pořád žízeň - klíšťata
Poliklinika IPP provozuje specializovaná zdravotnická zařízení v centru Prahy. Klientům poskytuje komplexní ambulatní péči moderně vybavených ordinacích. Zdravotní služby ve všech zařízeních Polikliniky jsou hrazeny ze zdravotního pojištění.
Centrum Prahy / Komplexní vyšetření / Hrazeno pojišťovnou
Před nedávnem jsme prožili letní slunovrat a vstoupili do astronomického léta, pro někoho nejkrásnějšího období roku. Naši předci jej vítali množstvím rituálů. Už se nedozvíme, zde mezi ně patřil i obřad, který bohy prosil o zázračnou ochranu před klíšťaty. Leč s jistotou víme, že apelující dotaz: "Pročpak to děláš, pročpak to děláš, potvůrko podivná?", tahle titěrná stvoření k zahanbení a ústupu nepřiměje.
Dnes máme naštěstí dost moderních způsobů, jak se jejich nežádoucí společnosti bránit, ale vždy je na místě začít tím nejjednodušším. Při té příležitosti nelze nevzpomenout pokřik našich babiček, který si z letních prázdnin - trávených u nich na venkově - pamatujeme snad všichni. "Jestli jdeš do lesa nebo na louku, vem si dlouhý kalhoty a holiny." Nevadilo, že je na slunci třeba i přes 40°, prostě se nediskutovalo a jako první ochranná linie tohle opatření fungovalo.
Kdo inklinuje k přírodním postupům, má možnost rozkousat před pobytem v přírodě snítku tymiánu, promnout v prstech levanduli, dát si něco česnekového, zahnat žízeň pivem či slupnout hrst vitamínů skupiny B. Tohle všechno klíšťata nemají ráda. Když k tomu přidáme postřik šetrným repelentem (každý nový vždy nejlépe vyzkoušet nejprve na malém kousku kůže, zda ho budete dobře snášet), udělali jsme dostatek. Kdo má citlivou pokožku, vystačí s postřikem plných bot, ponožek, dolní části nohavic a konců rukávů.
Je zajímavé, že klíšťata na nás přitahuje hlavně CO2, tedy oxid uhličitý, který vydechujeme, takže oblečení opravdu plní pouze funkci mechanické bariery, která jim ztíží proniknout na naši kůži.
Další pravidlo - ideálně se hned po příchodu z přírody vysprchovat a prohlédnout celé tělo. Zde platí jednoznačně heslo: "Ve dvou se to lépe táhne".
Pokud objevíme přisáté klíště, ihned jej odstraníme. Tím minimalizujeme čas, který má na to, aby nás infikovalo.
Doporučení na vyjmutí se stále liší, mě se nejvíc osvědčuje postřik desinfekcí, vyčkání zhruba jednu minutu a velmi jemné vytočení nežádoucího návštěvníka. Poté nová desinfekce místa zakousnutí a několikadenní pozorování (může ale uplynout doba i cca 3 týdnů od zakousnutí!). V případě, že se začne objevovat známý růžovočervený "flek" s bílým terčíkem uprostřed, je vhodné vyhledat lékaře. Ten rozhodne o dalším vyšetření, příp. léčbě.
Mějme na paměti, že očkování proti borreliose neexistuje, proti klíšťové encephalitidě ano. Vakcinace zahrnuje celkem 3 dávky aplikované dle příslušného schematu. Doporučuje se začít v chladnějších měsících, druhá dávka následuje za 1-3 měsíce a s odstupem 5-12 měsíců zakončuje dávka třetí. Pacient by měl být před onemocněním chráněn asi 2 týdny po aplikaci druhé dávky.
První (bakteriální) onemocnění
Nám může život zkomplikovat opravdu širokou škálou příznaků od zvýšených teplot, únavového syndromu, přes bolesti hlavy, závratě, bolesti a otoky kloubů až po obrny zejména mozkových nervů (lícní) a kardiologické obtíže. Vždy je nutno přeléčit antibiotiky, případně rozšířit o doplňkovou léčbu - dle stadia a konkrétních symptomů.
Druhé (virové) onemocnění
Napadá náš mozek s jeho obaly a projevuje se nejčastěji horečkou, bolestí hlavy se zvracením, světlo a zvukoplachostí, poruchami rovnováhy, řeči, hybnosti, citlivosti, silnou únavou až spavostí nebo naopak agitovaností a zmateností. Lehčí formy pacienty ani nedonutí navštívit lékaře, u závažnějších je léčba složitější, dlouhodobější, zpravidla vyžadující hospitalisaci. Asi třetina pacientů se bohužel následně potýká s tzv. postencephalitickým syndromem, který nejčastěji zahrnuje únavu, poruchy koncentrace a paměti.
Nejjistější ochrana vašeho zdraví spočívá v dodržení kombinace všech výše uvedených opatření. Vlastně, je tu ještě jedna, kterou jsem nezmínila.
Nechodit ven a zůstat doma, ale to přece byla strašná nuda! Nebo na několik měsíců z roku přesídlit do krajin, kde se klíšťat nevyskytují. Chcete, aby vás radši uštknul had, kousnul krokodýl nebo potrhal lední medvěd? :-))
MUDr. Karolína Petříková
Neurologie
-> Objednat na vyšetření
Chcete, aby vám nic neuteklo? Tak nás sledujte i na našich sociálních sítích, podobně zajímavých článků bude přibývat :-)