Očkování proti klíšťové encefalitidě
S příchodem teplého počasí v přírodě přibývá klíšťat. Klíšťata se vyskytují nejvíce v listnatých a smíšených lesích, ale narazit na ně můžeme prakticky kdekoliv, kde jsou stromy a travnaté plochy. Klíšťata jsou aktivní při teplotách nad 5 °C. Česká republika je zemí s nejvyšším výskytem klíšťové encefalitidy v Evropě, a proto by zejména lidé žijící v naší zemi měli dbát zvýšené opatrnosti.
Klíšťata mohou přenášet klíšťovou encefalitidu nebo lymskou boreliózu. Zatímco klíšťová encefalitida je infekční virové onemocnění, které napadá nervový systém, lymská borelióza je bakteriální onemocnění a lze jej léčit antibiotiky.
Při cestách do přírody od jara až do podzimu je vhodné používat repelent, kterým lze do jisté míry klíšťata odpudit. Je však třeba počítat s tím, že ochrana není stoprocentní a mnoho lidí nepoužívá repelent správně. Při pohybu v přírodě je doporučeno nosit vhodné oblečení – pevnou obuv, dlouhé kalhoty s gumou přes kotníkovou botu nebo nohavice zasunuté v ponožkách. Rovněž je vhodné nosit s sebou praktickou cestovní sadu na odstranění klíštěte a při objevení klíštěte jej co nejdříve odstranit.
Na rozdíl od nebezpečí nakažení boreliózou, kde se lidé musí spolehnout pouze na ochranu repelentem, proti klíšťové encefalitidě je možné nechat se očkovat. Očkuje se třemi dávkami ve stanoveném rozestupu. První dávka se aplikuje ve zvolený den, druhá dávka se aplikuje za 1 až 3 měsíce, třetí dávka se aplikuje za 5 až 12 měsíců po druhé dávce. Existuje i zrychlené očkovací schéma, kdy se první dávka naočkuje ve zvolený den, druhá dávka za 14 dní a třetí dávka se aplikuje za 5 až 12 měsíců po druhé dávce.
Když se chcete dozvědět víc, tak nás sledujte na sociálních sítích: